Výuka biologie je od roku 1997 soustředěna do přízemních prostor přístavby budovy gymnázia. Nově vzniklé prostory nám umožnily vést výuku ve specializované učebně biologie s audiovizuální technikou odděleně od praktických cvičení. Tato cvičení jsou prováděna v samostatné, nově vybavené biologické laboratoři. Toto členění ulehčilo a zefektivnilo práci jak vyučujícím, tak studentům.
Výuka biologie je u osmiletého studia rozvržena do 8 let, u čtyřletého všeobecného studia do 4 let. Při čtyřletém studiu se zaměřením na živé jazyky je výuka biologie rozvržena pouze do tří let. Další z možností rozšíření vědomostí studentů je jejich účast na jednoletém, nebo dvouletém semináři ve třetím a čtvrtém ročníku.
Náplň biologie je zpestřena různými aktivitami, soutěžemi, nebo zapojením studentů do projektové činnosti s vybranou tématikou.
Ze zmíněných aktivit je třeba poukázat alespoň na ty akce, které se za posledních pět let staly zcela novými. Studenti třetího ročníku nižšího gymnázia (NG) začali navštěvovat v podzimním období ornitologickou stanici v Přerově, studenti čtvrtého ročníku NG již potřetí absolvovali třídenní výukový pobyt s ekologickou tématikou na „Sluňákově“ v Horce na Moravě a studentům prvních ročníků vyššího gymnázia (VG) byla zprostředkována návštěva katedry buněčné biologie a genetiky a katedry botaniky v Olomouci ve spolupráci s PřF UP Olomouc. Seminaristé si ve třetím ročníku rozvíjejí své vědomosti v botanické zahradě UP v Olomouci a ve čtvrtém ročníku se ve spolupráci s lékařskou fakultou UP v Olomouci účastní odborného výkladu na oddělení ústavu normální anatomie ( pitevna).
Ze soutěží se škola každoročně zapojuje do řešení teoretických i praktických úkolů biologické olympiády. Účast probíhá jak v nižších kategoriích D (primy, sekundy ) a C( tercie, kvarty) v rámci školních a okresních kol, tak i v kategoriích vyšších B( první, druhé ročníky) a A (třetí, čtvrté ročníky) v rámci školních a krajských kol.
Za zmínku stojí mezinárodní projekt „VODA“, na kterém spolupracovali naši studenti se studenty pěti evropských států.
Mezi nejvýznamnější akce, které proběhly v posledních dvou letech, zcela jistě patřilo vyhotovení informačního letáku pro transfuzní oddělení FN v Olomouci, na kterém spolupracovali studenti vyšších ročníků s Přírodovědeckou fakultou UP Olomouc, soutěž pro žáky 4. a 5. ročníků ZŠ s názvem „Na skok…do Afriky“, která sklidila velký obdiv u dětí ze základních škol, a soutěž středních škol „DARUJ KREV A BUĎ NEJLEPŠÍ“, kterou vyhlásilo transfuzní oddělení v Olomouci a která se ani naší škole nestala lhostejnou a našla i mezi našimi studenty své „prvodárce“.
Všechny tyto akce otevírají novou dimenzi předmětu biologie, pomocí které se tento předmět stává studentům přitažlivějším.
Zpět na předchozí stranu