Zpět na úvodní stranu

Vážení absolventi, kolegové,

opět, tentokrát v kratším intervalu po pěti letech, se nám nabízí příležitost k setkání, oslavám i zamyšlení, neboť k tomu všemu vybízí 75. výročí založení českého gymnázia ve Šternberku. I když je odstup od posledního společného setkání poloviční, přesto se za tuto dobu odehrálo dost podstatných událostí, které se do života školy promítly a které bych Vám rád v krátkosti přiblížil. Dovolte mi, abych tak navázal na svůj příspěvek z roku 2005.

Od založení školy v roce 1935 je nás k dnešnímu dni již 4838. Tolik našich bývalých studentů již může říci, že patří k úspěšným absolventům šternberského gymnázia, což znamená, že od posledního setkání se řadí mezi nás – absolventy - dalších 526 úspěšných mladých lidí.

V příštích letech již nebude nárůst tak výrazný, protože i naše škola se potýká s dopadem nepříznivého demografického vývoje v České republice, kdy ze základních škol vychází stále méně absolventů a my s uvedeným trendem musíme počítat až do roku 2018. Jsem rád, že i přes uvedený vývoj projevuje zájem o studium na šternberském gymnáziu stále dostatečný počet kvalitních uchazečů, a i když výhledově klesne počet tříd na škole z loňského maximálního počtu 20 na 16, stále patří naše škola mezi ty hojně vyhledávané a navštěvované s renomé dobré kvality práce a úrovně absolventů.

To, že se zatím nepotýkáme s problémy, které řeší v současné době jako existenční celá řada škol, je také zásluhou našeho vzdělávacího programu a zaměření části tříd čtyřletého studijního cyklu na živé jazyky, kde jsme v průběhu uplynulých let zareagovali jednak na snížení počtu žáků učících se v rámci základních škol německý jazyk, ale také především na značný zájem o studium anglického jazyka a výuku v takto zaměřených třídách jsme orientovali primárně na jazyk anglický s využitím velmi dobrých zkušeností s výukou německého jazyka, který v těchto třídách zůstává druhým vyučovaným cizím jazykem.

Od školního roku 2007/2008 na nižším stupni víceletého gymnázia a od školního roku 2009/2010 na vyšším stupni a ve čtyřletém gymnaziálním cyklu vyučujeme podle vlastního školního vzdělávacího programu s názvem „ECCE HOMO“. Zavedení školních vzdělávacích programů vychází z Rámcových vzdělávacích programů, které jsou ve školních vzdělávacích programech rozpracovány na konkrétní podmínky školy. Název našich vzdělávacích programů odráží naše vědomí sounáležitosti školy k městu Šternberk, které k užívání názvu vlastní ochranná práva a současně vyjadřuje to, na co se chceme při práci ve škole zejména zaměřit tj. na změnu metod a forem práce, oblast vztahů a motivace. - Biblické zvolání Piláta „ Ecce Homo – Ejhle člověk „ vyjadřuje snahu všech pedagogů školy vidět v každém žákovi především člověka, ne jen žáka, studenta. Člověka v jeho různosti, s různým talentem a schopnostmi, s různým rodinným a sociálním zázemím, v různosti, která ovlivňuje jeho výsledky i vztah ke studiu, stejně jako vrozené nadání. Snaha najít cestu k co nejlepšímu zhodnocení předpokladů a talentu žáka, snaha o pomoc při překonávání překážek, snaha o individuální přístup - i tak lze chápat význam zvolání „ Ecce Homo „ v podmínkách naší školy – ( citace ze školního vzdělávacího programu)-.

Gymnázia měla při zpracovávání učebních plánů i v dřívějších letech relativně dostatek prostoru pro zavádění různých směrů a zaměření výuky a díky tomu, že jsme tento prostor využívali již v minulosti ( viz. zavedení tříd s rozšířenou výukou cizích jazyků ), nemuseli jsme přistupovat k razantním změnám. Uváděním školních vzdělávacích programů do praxe dochází k zatraktivnění výuky, více využíváme projektovou výuku, více se učí v souvislostech, výuku doplňují exkurze a je kladen zvýšený důraz na vlastní činnost žáků – prioritou nadále zůstává především kvalitní a zodpovědná příprava žáků k dalšímu vysokoškolskému studiu a udržení vysoké úrovně, kterou nastavili předcházející generace absolventů a vyučujících. Úkolem vedení školy je pak především vytvoření vhodných personálních materiálních předpokladů pro naplnění uvedeného cíle.

V minulém almanachu jste se mohli dočíst, co nového bude na naší škole při dalším abiturientském srazu v roce 2015. Jsem rád, že nyní, o 5 let dříve, mohu konstatovat, že podstatnou část úkolů máme již splněnou . Snad největší změnou je vytvoření optimálních podmínek pro tělesnou výchovu otevřením nové sportovní haly gymnázia v areálu bývalého OSP na Dvorské ulici v bezprostřední blízkosti školy za vydatného přispění města z prostředků Olomouckého kraje – zřizovatele našeho gymnázia. Další významnou investiční akcí zrealizovanou v uplynulých pěti letech byla výměna střešní krytiny a vestavěných oken na hlavní budově gymnázia, díky níž došlo k výraznému zlepšení podmínek pro estetickou výchovu na škole. Rovněž v hlavní budově došlo v uplynulém roce ke komplexní rekonstrukci sociálních zařízení, vybudování nové učebny fyziky a vytvoření nových vstupních prostor. V některých učebnách je nové vybavení, ale zde nás čeká ještě dost práce, abychom vyhověli náročným hygienickým podmínkám. Samozřejmostí je i neustálá obměna počítačového vybavení a díky úspěšně zpracovaným projektům v rámci programů EU ( zejména v oblasti ESF ) také postupné vybavování učeben moderní didaktickou technikou, jako jsou interaktivní tabule či datové projektory.

V současné době je v jednání i plánovaná a potřebná výměna oken a rekonstrukce fasády na hlavní budově. Mám-li podobně jako při oslavách minulého výročí uvažovat v horizontu příštích let, tak bychom rádi uskutečnili kompletní výměnu osvětlení ve všech prostorách školy a dokončili inovaci vybavení tříd výškově nastavitelným nábytkem. V plánu máme vybudování výtahu v hlavní budově a tím umožnění bezbariérového přístupu do všech částí školy, úpravu šaten, vytvoření dalších multimediálních učeben včetně knihovny se studovnou. Větší investice bude vyžadovat rekonstrukce staré tělocvičny se záměrem vytvořit vhodné cvičební podmínky pro fitness a aerobik. Úkoly v oblasti výchovy a vzdělávání vyplývají z našeho školního vzdělávacího, který je zveřejněn na webových stránkách naší školy.

Mgr. Jiří Hackenwald ředitel gymnázia

 Zpět na úvodní stranu